Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlara da saç ekimi yapılır mı? Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılıyor? Kadınlara yapılan saç ekimlerinin başarı oranları nedir? Kadınların saçları neden dökülüyor? Kadın tipi dökülme ne demektir? Hangi durumlarda kadınlara saç ekilir?

 

Saç dökülmesi, ister seyrelme şeklinde ya da bölgesel olsun, insanlar saç kaybı yaşamak istemez. Erkeklerde ve kadınlarda saç kaybı kişiyi bazen moral açısından olumsuz etkileyebilmektedir. Bu etkiler kadınlarda çok daha yoğun olarak hissedilmektedir. Erkeklere göre saç dökülmesinin daha az göründüğü kadınlar, saç dökülmesinin olumsuz etkilerini daha yoğun şekilde yaşarlar.

“Yapılan araştırmalar, saç dökülmesinden seneler sonra bile kişinin bu duruma alışamadığını ve eski saçlarını geri istediğini göstermiştir.”


Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri

Kadınlarda saç dökülmeleri genetik olabileceği gibi hamilelik ve menopoz dönemleri gibi özel dönemlerde mevsimlik ya da çevresel etkilerle olabilmektedir.
Hamilelik ve doğumun kadın vücudunda büyük etkileri vardır. Bu etkilerden birisi de saç dökülmesidir. Doğum sonrası ya da sırasında oluşabilen bu durum çoğunlukla vücut tarafından daha sonradan tolere edilebilmektedir. Hamilelik ve doğum sebebiyle saç dökülmesi yaşamamak için doktor kontrolünde hamile kalmak ve doğru beslenmek çok önemlidir.

Menopoz dönemi kadınlar için zorlu geçen bir diğer süreçtir, vücudun hormonal olarak çok yoğun değişiklikler yaşadığı bu dönemde saç dökülmesi artmakta, kimi kadınlarda geri dönüşü olmayan ciddi saç sorunlarını beraberinde getirebilmektedir.

Saç dökülmesinde stres, yaş, kullanılan ürünler, mevsim geçişleri, beslenme ve çeşitli hastalıkların da önemli etkisi olmaktadır. Vitamin eksiklikleri, kadınlarda sık karşılaşılan anemi (kansızlık) gibi sorunlar da kadınların saçlarının dökülmesine sebep olan etkenlerdendir.

Hormonal ya da metabolik sayılabilecek bu sebeplerle ortaya çıkan saç dökülmesi çoğunlukla sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi ile düzeltilebilmektedir ancak hormonal ve metabolik bir takım sorunlardan kaynaklanmayan saç dökülmeleri için kadınlarda saç ekimi önerilmektedir.

 

Kadınlara Saç Ekimi Yapılır mı?

Bu konuda ortaya çıkan çeşitli spekülasyonlara açıklık getirmekte yarar var. Öncelikle belirtmek gerekir ki, saç ekimi cinsiyet ayırt etmez. Yani kadınlara da saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak burada altını çizmemiz gereken nokta şudur; saç ekim operasyonlarının başarısını etkileyen faktör cinsiyet değil saç dökülmesinin çeşidi ve sebebidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Yapılabilecek Sebepler;

  • Kadınlarda görülen erkek tipi dökülme: Genellikle ön saç çizgisi ve kafanın üst kısmında başlayan genetik özellikli bir dökülme çeşididir. Ense bölgesi güçlü ve daha az dökülmeye meyillidir.
  • Bölgesel dökülme: Akut bir durum veya saçkıran gibi çeşitli hastalıklar sebebiyle aniden ortaya çıkan ve kafanın herhangi bir bölgesinde oluşan yuvarlak dökülmelerdir. Bir sene içerisinde yeni saç oluşumu gözlenmezse saç ekimine gidilebilmektedir.
  • Ön saç çizgisinin açılması: Ön alın çizgisinin olması gerektiğinden fazlaca açık olduğu veya sonradan açıldığı durumlardır.
  • Yara izi, yanık izi yüzünden oluşan dökülmeler: Çeşitli yaralanma ve kazaların sonrasında oluşan bu durumlarda da yara veya yanığın olduğu bölgedeki saçlar yeniden çıkma özelliğini kaybetmiştir.

Hormonal ve metabolik sorunlardan kaynaklanmayan durumlarda kadınlarda saç ekimi, saç dökülmesinin yarattığı olumsuz sonuçları ortadan kaldırmada başarılı ve kalıcı bir yöntem olabilmektedir.”

Yukarıdaki durumlar haricinde kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmelerinde saç ekiminin başarılı sonuçlanıp sonuçlanmayacağı doktor tarafından hasta ile görüşülüp saç ve dökülme analizi yapıldıktan sonra kararlaştırılması gereken bir durumdur.

Kadın tipi dediğimiz saç dökülmeleri kafanın geniş bir alanına yayılmış her yerde aynı oranda olan dökülmelerde, saç ekimi ÖNERİLMEMEKTEDİR.

Kadın Tipi Dökülmelerde Neden Saç Ekimi Önerilmez?

Kadın tipi dökülmelerde saç ekimini zorlaştıran en önemli sebep, kadınlarda saç dökülmesinin saç yüzeyine eşit olarak dağılmasıdır. Bölgesel olmayan saç dökülmelerinde donör alan sıkıntısı da yaşanmaktadır. Ekilen saçların yeniden dökülmemesi ve verici saha olarak kullanılan bölgenin estetik bütünlüğü bozmaması için kadınlarda saç analizi çok iyi planlanmalıdır.

“Kadınlarda saç ekiminin en önemli aşaması, saç analizi ve saç ekiminin planlanmasıdır”

Sonuç olarak; dökülme çeşidine bağlı olarak kadınlarda saç ekimi yapılabilmekte ve başarılı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Psikolojisi veya günlük hayatınızı olumsuz şekilde etkileyecek derecede saç dökülmesi yaşıyorsanız bir saç ekimi doktoruna başvurarak saç analizi yaptırmanız tedavi ile ilgili en doğru şekilde bilgilenmenizi sağlar.